Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntarthatósági kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen

A Pályázati Projekt előkészítését több mint féléves közös munka előzte meg, elsősorban az Egyetem és a Pályázati Projekt stratégiai partnerével, a MOL Nyrt.-vel, míg 2020. március 1-jén megkezdődhetett a szakmai megvalósítás. A Pannon Egyetem értékeit, kompetenciáit és lehetőségeit tekintve a jövőben a fenntarthatóságot képviselő egyetemként definiálja önmagát. Mindez egyedülálló lehetőséget kínál mind az Egyetem, mind együttműködő partnerei, valamint a megvalósítás helyszínekként szolgáló Veszprém és Nagykanizsa számára a jövő zálogát jelentő környezetvédelem, fenntarthatóság, nyersanyag- és ásványkincs készletekkel való felelős gazdálkodás kérdéskörökben az ország vezető K+F és Innovációs erejévé való válásában, a nemzetközi innovációs és kutatás-fejlesztési vérkeringésbe történő becsatlakozásban.

A Pannon Egyetem a kutatási tevékenységek között a fenntarthatóságot kiemelt területén kezeli. A projekt maga a környezetvédelem, fenntarthatóság, nyersanyag- és ásványkincs készletekkel való felelős gazdálkodást helyezi a középpontba, mely minden partnernek egyedülálló lehetőséget kínál.

A program 5 fő kutatási pillért határoz meg:

  • megújuló energiák,
  • hulladékgazdálkodás,
  • víztechnológiák,
  • fenntartható turizmus,
  • fenntartható városfejlesztés.

Az együttműködő konzorciumi partnerek - a MOL Nyrt., a Hidrofilt Kft., a Netta-Pannonia Kft., a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., valamint a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. - az Egyetemmel egy kutatás-fejlesztési infrastruktúrát építenek fel és létrehoznak a megfelelő K+F+I fejlesztőgárda felállításával egy kritikus tömegű tudásbázist.

Konferencia - Veszprém

Az egyes pillérek a következő feladatokat foglalják magába:

A megújuló energiák pilléren belül a legfontosabb cél az alternatív motorhajtó anyagok és új vegyipari alapanyagok előállítási lehetőségének megteremtése.

A hulladékgazdálkodás témakörben áttekintik a begyűjtési és kezelési infrastruktúrát, valamint javaslatok tesznek annak átalakítására a magasabb színvonalú szolgáltatás nyújtásának érdekében, kiemelten kezelve a műanyaghulladék újrahasznosításának elősegítését.

A víztechnológiák pontban a cél az ipari down-stream technológiából származó fáradt olajos szennyvízkezelés, kút- és ivóvizek mikroműanyag mentesítése, valamint EOR (rétegvíz) up-stream kezelését lehetővé tevő víztisztítási megoldások létrehozása.

A fenntartható turizmus kategóriában törekszenek a turizmus szezonalitásának csökkentésére, valamint olyan körforgásos gazdaságra irányuló szemléletformáló kampányokat kívánnak megvalósítani, amelyben a fenntartható fesztiválokat hirdetik.  

A fenntartható városfejlesztés még nem forrta ki magát a mai köztudatba, sokszor egy település értetlenül áll a fenntarthatósági gondolatok előtt. A város számára problémát jelenthet, hogy milyen lépéseket kell tennie a körkörös gazdaság kialakítása céljából, s milyen módszerekkel tudja elérni a fenntarthatóságot. A cél felhívni a figyelmet a körkörös gazdaság logikájára, valamint a környezetvédelmen túlmutató elemeire, melyhez összesen 6 területen kínál megoldást:

  • innovatív, fenntartható utcabútorok telepítésésre kerül sor Nagykanizsán,
  • közösségi városi applikációt fejlesztenek,
  • fenntartható város koncepció kidolgozásával a cél a kis-és középvárosok segítése,
  • lakosság szemléletformálása valósul meg a különböző programokon,
  • új mester (MA) képzés bevezetése a Pannon Egyetemen,
  • valamint a lakossági hulladék gyűjtése és kezelése is hangsúlyt fektetnek.

Társaságunk, a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. a fenntartható városfejlesztés főirányon belül az innovatív, fenntartható utcabútorok telepítését és a lakossági szemléletformálást koordinálja.

Innovatív, fenntartható utcabútorok telepítése Nagykanizsán:

Az alprojekt keretein belül innovatív, fenntartható utcabútorok telepítését tervezzük megvalósítani Nagykanizsán. Kiemelten fontos városunk számára, hogy a fenntartható városfejlesztés jegyében elinduljon egy olyan fejlődési irányba, amely út eredményeként csatlakozni tud a fenntartható, innovatív, zöld szemléletű városok közé. Az ehhez szükséges alapok megteremtéséhez kiváló lehetőséget nyújt a város frekventált és közkedvelt pontjaira olyan közösségi utcabútorok elhelyezése, melyek kialakításuknál fogva minden jegyükben a fenntarthatóságot, modern és előremutató fejlesztéseket demonstrálják. A telepíteni kívánt utcabútorok valamennyi típusánál 100%-ban megújuló energia tölti az akkumulátorokat, működésük automatikus, külső beavatkozást pedig nem igényelnek. 

Lakossági szemléletformálás a fenntarthatóság jegyében:

A fenntartható gondolkodás, magatartás és az innováció nemcsak a gazdaság egyes területein, a vállalkozások szintjén fontos, hanem lakossági szinten is, hiszen ők azok, akik fogyasztóként igénybe veszik, alkalmazzák a környezettudatos szolgáltatásokat, termékeket. Jelenleg kevés olyan program, tananyag áll rendelkezésre, amely ezt a cél szolgálná.

A fenntartható gondolkodást erősítő lakossági tananyag és a környezettudatos magatartást népszerűsítő programok során a lakosság szemléletformálása valósul meg, melynek következtében egyre többen támogatják a fenntartható gondolkodást és az ahhoz kapcsolódó törekvéseket, tevékenységeket. Tervezett feladatok közé tartozik óvodák, iskolák és a lakosság érzékenyítése programsorozaton keresztül, valamint egy podcast műsor indítása a nagykanizsai lakosság számára, melyben szerepet kaphat a fenntartható gondolkodás népszerűsítése.

  • Elkészült egy lakossági szemléletformáló anyag (I. mérföldkő), melyet itt tudnak megtekinteni: Tanulmány
  • Szemléletformáló programokat tartottunk kisiskolásoknak (II. mérföldkő), ahol interaktív programokon keresztül megismerkedhettek a hulladékmegelőzés és szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról: hogyan zajlik a komposztálás, vagy mi is az a tudatos vásárlás. Valamint közel 100 diák vehetett részt a Bagolai Hulladéklerakóban tartott szemléletformáló tanulmányúton.

    

  • III. mérföldkőben folytatódik a lakossági szemléletformálás, ahol megismertetjük a város lakosaival a programot, videókon keresztül mutatjuk be a környezettudatos gondolkodás fontosságát. 

További információkat a következő weboldalon találnak: https://korforgas.uni-pannon.hu/